Zakwas Carski, znany także jako Wódka Carska czy Zakwas Bołotowa, to prozdrowotna mikstura stymulująca pracę układu trawiennego. Swoją historię zaczęła już około 300 lat temu, kiedy na Carskich ucztach popijano ją, aby zapobiec problemom układu pokarmowego i zachować dobre zdrowie. Borys Wasyliewicz Bołotow, bo tak nazywa się człowiek, który zbadał i opisał ten napój, recepturę na niego odnalazł w dawnych księgach Rosji. Bołotow to wszechstronnie uzdolniony ukraiński chemik, fizyk, biolog i wynalazca, autor książek o tematyce długowieczności i utrzymania zdrowego organizmu. Uczony dowodzi, że dzisiejsze wysoko przetworzone jedzenie zmodyfikowane genetycznie, uniemożliwia organizmowi produkcję niezbędnych do życia, wysokich jakościowo substancji, zwłaszcza soku żołądkowego.
CO ZAWIERA ZAKWAS CARSKI?
Woda źródlana, kwas siarkowy (98%), kwas solny (38%), kwas azotowy, rzemieślniczy ocet winny/jabłkowy (9%)
Kwas siarkowy i kwas solny - to substancje, będące składnikiem prawidłowo wytwarzanego soku żołądkowego.
Kwas azotowy – przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz pozytywnie oddziałuje na pracę mięśni gładkich.
Ocet winny / jabłkowy – kwas octowy – jeden z głównych składników octu jabłkowego o działaniu antybakteryjnym i antyseptycznym. Reguluje poziom cukru we krwi, obniża ciśnienie krwi oraz oddziałuje na poziom „złego” cholesterolu.
JAK DZIAŁA ZAKWAS CARSKI?
Dzięki właściwej proporcji kwasów, Wódka Carska składem przypomina kwas żołądkowy, którego dostateczna ilość jest niezbędna do zachowania zdrowia.
Zakwas pomaga utrzymać prawidłowe pH żołądka (ok. 1,2-2), dzięki czemu enzymy trawienne mogą z powodzeniem spełniać swoje funkcje. Co więcej, stymuluje trawienie i usprawnia pracę jelit, a jak wiadomo, zarówno zdrowie, jak i choroba zaczyna się właśnie w jelitach.
Kwas Carski wspomaga samooczyszczanie się organizmu, dzięki czemu poprawia się jakość krwi. Ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Stosowany przy migrenie, atopowym zapaleniu skóry (AZS) czy łuszczycy, może przynieść pozytywne skutki.
Przynosi ulgę w chorobach układu trawiennego. Zakwas Carski polecany jest między innymi na zgagę, refluks, chorobę Hashimoto, zmniejszenie apetytu, cukrzycę, pasożyty układu pokarmowego, zapalenie błon śluzowych żołądka, polipy w układzie pokarmowym czy hemoroidy. Ma pozytywny wpływ również na wątrobę. Dzięki swojemu działaniu na jeden z najważniejszych układów organizmu człowieka, znacznie podnosi odporność i wraz z Enzymem Bołotowa pobudza organizm do samodzielnej regeneracji. Coraz częściej potwierdza się również pozytywne działanie Wódki Carskiej na nowotwory.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA ZAKWASU CARSKIEGO?
W przypadku ciąży, karmienia piersią, chorób przewlekłych czy przyjmowania leków zawierających IPP zaleca się uprzedni kontakt z lekarzem.
JAK STOSOWAĆ ZAKWAS CARSKI?
Przy stosowaniu profilaktycznym 2 razy dziennie po łyżce stołowej 10-15 minut przed posiłkiem. Przy stosowaniu w przypadku dolegliwości, przyjmować 3 razy dziennie. Można rozcieńczyć w proporcji 1:1 lub popić wodą. Po otwarciu spożyć w ciągu 3 miesięcy.