Sama nazwa czyśćca leśnego wskazuje na to, że jest on ziołem oczyszczającym, odtruwającym. Jest rośliną spotykaną w lasach, gliniastych terenach, w wilgotnych gąszczach i łąkach a wyglądem przypomina niektóre gatunki pokrzywy. Specjaliści twierdzą, że czyściec leśny ma dużo lepsze działanie niż czystek!
CO ZAWIERA CZYŚCIEC LEŚNY?
Czyściec leśny ma w sobie flawonoidy, terpeny, garbniki, kwas ursolowy, oleanolowy i terpeny.
KIEDY STOSOWAĆ CZYŚCIEC LEŚNY?
Działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie.
Jego najbardziej znaną właściwością jest działanie oczyszczające, odtruwające i tonizujące organizm. Działa moczopędnie, oczyszcza krew i limfę. Powoduje usuwanie toksyn z organizmu, chroni i wzmacnia wątrobę i trzustkę. Reguluje pracę serca oraz obniża ciśnienie. Stosowany w zapaleniach wątroby, marskości wątroby, niestrawnościach, biegunkach i innych dolegliwościach układu pokarmowego. Wzmacnia organizm, przyspiesza przemianę materii.
Wykazuje właściwości przeciwreumatyczne. Przyspiesza gojenie się ran, regenerację tkanki łącznej i nabłonkowej oraz zmniejsza opuchliznę. Pomocny w zapaleniach skóry, gardła, błon śluzowych. Niweluje stany zapalne mięśni, kości i skóry oraz dróg oddechowych. Wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Stosowany przy cukrzycy oraz kandydozie.
Działa również przeciwbólowo i rozkurczowo, uspokaja, pomocny w skurczach przewodu pokarmowego oraz w zmniejszaniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA CZYŚĆCA LEŚNEGO?
W przypadku cięższych chorób, przyjmowania leków, ciąży i karmienia piersią zalecamy uprzedni kontakt z lekarzem.
JAK STOSOWAĆ CZYŚCIEC LEŚNY?
Jedną czubatą łyżkę czyśćca leśnego zalewamy szklanką gorącej wody. Pozostawiamy na 20 do 30 minut do zaparzenia. Pijemy 1-2 razy dziennie.