



Babka lancetowata (Plantago lanceolata) to pospolita roślina występująca na terenie całej Polski. Jest zielem łąk, pastwisk, miedz i wzgórz. W starożytnych Chinach była remedium na bezpłodność, a w średniowiecznej Europie składnikiem odwracającym działanie zaklęć miłosnych. Ma długie liście i niepozorne kwiaty. Liść babki bywał dla naszych babć naturalnym opatrunkiem.
CO ZAWIERA LIŚĆ BABKI LANCETOWATEJ?
Liść babki lancetowatej zawiera: glikozydy irydoidowe (aukubinę i katalpol), flawonoidy, ok. 6,5% garbników, kwasy organiczne, pektyny, substancje śluzowe, witaminy C i K oraz sole mineralne (m.in. sole cynku).
KIEDY STOSOWAĆ LIŚĆ BABKI LANCETOWATEJ?
Występująca w roślinie aukubina ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Działa osłaniająco na wątrobę. Wraz z garbnikami obecnymi w babce lancetowatej, tworzy warstwę ochronną na tkankach i działa ściągająco, dzięki czemu roślina przeciwdziała obrzękom oraz stanom zapalnym skóry i błon śluzowych. Dodatkowo, garbniki, wiążąc się z witaminami, przyspieszają gojenie się ran i uśmierzają ból po ukąszeniach owadów.
Katalpol jest składnikiem wykazującym działanie moczopędne i rozkurczowe – zwłaszcza w obrębie dróg oddechowych. Flawonoidy obecne w babce lancetowatej wzmacniają te działanie. Dzięki związkom śluzowym, babka ma działanie powlekające w układzie oddechowym i pokarmowym. Działa również wykrztuśnie.
Liść babki lancetowatej działa przeciwzapalnie w schorzeniach przewodu pokarmowego, jamy ustnej i gardła oraz pomaga przy biegunkach. Posiada również właściwości kosmetyczne – stosowany zewnętrznie w tonikach lub odwarach pomaga w walce z trądzikiem i łupieżem, w okładach – na stan zapalny powiek.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA LIŚCIA BABKI LANCETOWATEJ?
Liścia babki lancetowatej nie należy stosować przy alergii lub nadwrażliwości na nią. Kobiety w ciąży i karmiące powinny skonsultować stosowanie ziela z lekarzem i zachować szczególną ostrożność.
JAK STOSOWAĆ LIŚĆ BABKI LANCETOWATEJ?
Popularnym środkiem jest syrop z babki lancetowatej. Możemy stosować go w przypadku kaszlu lub przeziębienia. Do przygotowania syropu potrzebujemy wody, cukru oraz liści babki w proporcjach 1:1. Liście z babki należy rozdrobnić, a następnie zmieszać z wodą i zmiksować. Miksturę przecedzamy przez gazę. Powstały sok wlewamy do garnka, dodajemy cukier i doprowadzamy do wrzenia. Jeszcze gorący syrop przelewamy do szklanego pojemnika z nakrętką. Przechowujemy w lodówce nawet do kilku miesięcy. Pijemy po łyżeczce kilka razy dziennie, jednak ostatnią porcję możemy przyjąć nie później niż na cztery godziny przed zaśnięciem.
Z babki możemy przygotować także napar: łyżeczkę babki zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na 15-20 minut, a następnie odcedzamy. Pijemy dwa razy w ciągu dnia po pół szklanki. Powstały napar możemy także zużyć do przemywania ran lub do stworzenia okładów na opuchliznę. Po rozcieńczeniu wodą można także stosować go do okładów na oczy.