



Nawłoć pospolita (łac. Solidago virgaurea) charakteryzuje się długą łodygą (od 30 do 100cm) oraz zebranymi w koszyczki, żółtymi kwiatami. Surowcem jest ziele nawłoci, które zbiera się w okresie kwitnienia.
CO ZAWIERA ZIELE NAWŁOCI?
Ziele nawłoci ma w sobie flawonoidy, saponiny trójterpenowe, kwasy fenolowe, olejek eteryczny, garbniki katechinowe.
KIEDY STOSOWAĆ ZIELE NAWŁOCI?
Nawłoć ma przede wszystkim działanie wspierające nasz układ pokarmowy i moczowy. Działa silnie moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, rozkurczowo i przeciwbólowo. Oczyszcza organizm, pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu oraz stanów zapalnych i infekcji dróg moczowych. Dodatkowo pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych. Zalecana przy problemach układu trawiennego, takich jak wzdęcia, biegunka czy niestrawność. Pomagają w usuwaniu piasku z dróg moczowych, kamicy, infekcjach układu moczowego i płciowego.
Dodatkowo, ziele nawłoci uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, lekko obniża ciśnienie krwi. Polecane jest również przy dnie moczanowej. Działa delikatnie uspokajająco.
Napar z nawłoci, dzięki swoim właściwościom odtruwającym, przeciwzapalnym i ściągającym, może być stosowany na wypryski, cerę trądzikową, przetłuszczającą się. Rozjaśnia skórę, zwęża pory, działa oczyszczająco oraz reguluje wydzielanie sebum. Odwar stosuje się również do płukania chorego gardła, jamy ustnej lub na trudno gojące się rany.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA ZIELA NAWŁOCI?
Niskie ciśnienie krwi, niewydolność nerek i serca, dzieci poniżej 12 roku życia, ciąża, karmienie piersią. W przypadku poważniejszych chorób i przyjmowania leków zalecamy uprzedni kontakt z lekarzem.
JAK STOSOWAĆ ZIELE NAWŁOCI?
Jedną łyżkę ziela nawłoci zalewamy szklanką wrzącej wody, pozostawiamy pod przykryciem na około 10-15 minut, do zaparzenia. Pijemy 2 szklanki dziennie.
