



Maliny bardzo dobrze zna każdy z nas, rosną w ogródkach, na działkach a nawet dziko przy lasach. Większość z nas na pewno wie również o ich zdrowotnym działaniu. Ale czy słyszeliście kiedyś o właściwościach liści malin? Polecane są do przyjmowania profilaktycznego. Surowiec jest zbierany, kiedy listki są małe i zdrowe.
CO ZAWIERA LIŚĆ MALINY?
Liść maliny zawierają garbniki, pektyny, kwasy organiczne, flawonoidy, witaminy i substancje mineralne.
KIEDY STOSOWAĆ LIŚĆ MALINY?
Liście maliny działają rozkurczowo na naczynia krwionośne, macicę i mięśnie gładkie jelit, moczopędnie, wspomagają trawienie i metabolizm. Polecane są w przypadku nieżytu żołądka i jelit, biegunce, mniej nasilonych wzdęciach. Zwiększają ilość wydzielanej żółci, biorącej udział w rozkładzie tłuszczów.
Liście maliny wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i ściągające. Wzmacniają i oczyszczają organizm, zwiększają odporność, są pomocne w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Polecane są między innymi w czasie przeziębienia czy infekcji, połączonych z gorączką.
Dzięki działaniu rozkurczowemu, liście malin przynoszą ulgę przy bolesnych miesiączkach. Wykazują działanie antyoksydacyjne - zabijają wolne rodniki.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA LIŚCIA MALINY?
Nadwrażliwość lub alergia na maliny. W przypadku ciąży lub karmienia piersią zalecamy uprzedni kontakt z lekarzem.
JAK STOSOWAĆ LIŚĆ MALINY?
Łyżkę liści maliny zalewamy szklanką gorącej wody. Pozostawiamy na 10-15 minut do zaparzenia.