



Czaga (guz brzozy, błyskoporek podkorowy - łac. Inonotus obliquus) to rodzaj witalnego grzyba. Rośnie on dziko na pniach drzew liściastych, głównie na brzozach. Pierwsze wzmianki o stosowaniu guza brzozy w celach leczniczych pochodzą z V w. p. n.e. Błyskoporek był wykorzystywany jako środek leczący rany. W XVI w. chaga znalazła zastosowanie w medycynie ludowej Chantów zamieszkujących tereny Syberii. Doceniono jej właściwości odtruwające organizm i leczące schorzenia układu pokarmowego.
CO ZAWIERA CHAGA “GUZ BRZOZY"?
W hubie brzozowej można znaleźć:
· witaminy - głównie z grupy B
· minerały - m.in. miedź, cynk, potas, żelazo, wapń
· polisacharydy - przede wszystkim β-glukany
· fitosterole
· polifenole · triterpeny - głównie betulina i kwas betulinowy
· aminokwasy (tryptofan, glicyna, cysteina)
· melaninę
· enzym dysmutaza ponadtlenkowa (SOD, ang. SuperOxide Dismutase)
KIEDY STOSOWAĆ CHAGĘ “GUZ BRZOZY”?
Dzięki zawartości β-glukanów, chaga wspiera układ odpornościowy stymulując produkcję leukocytów. Posiada silne działanie przeciwzapalne. Błyskoporek podkorowy to także żródło enzymu dysmutaza ponadtlenkowa (SOD, ang. SuperOxide Dismutase) o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Neutralizuje on wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się organizmu.
Betulina i kwas betulinowy wykazują działanie przeciwnowotworowe. Zawarta w chadze melanina to barwnik, który znajduje się również w organizmie człowieka. Odpowiada on za kolor skóry i włosów. Regularne przyjmowanie chagi może ograniczyć powstawanie uszkodzeń skóry oraz pomoże chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promienie słoneczne.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA CHAGI “GUZ BRZOZY”?
Kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby zażywające leki o działaniu immunosupresyjnym powinny skonsultować zażywanie produktu z lekarzem.
JAK STOSOWAĆ CHAGĘ “GUZ BRZOZY”?
1 łyżeczkę produktu zalać szklanką wody lub mleka.