



Lipa (Tilia cordata) jest drzewem długowiecznym. Najstarszy okaz Europy rośnie w Niemczech, w miejscowości Oberbayern i ma około 1200 lat! Lipa kwitnie na przełomie czerwca i lipca, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Wtedy, przez około tydzień trwa zbiór jej kwiatostanów. Najbardziej znaną właściwością kwiatów lipy jest ich działanie przeciwgorączkowe i wspomagające w przypadku przeziębienia.
CO ZAWIERA KWIAT LIPY?
Kwiat lipy zawiera flawonoidy, fitosterole, olejek eteryczny, śluzy, garbniki, sole mineralne, wiatminy C i PP, sterole oraz kwasy organiczne.
KIEDY STOSOWAĆ KWIAT LIPY?
Kwiat lipy jest polecany przy gorączce, anginie, przeziębieniu oraz innych infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Wykazuje działanie napotne, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Łagodzi ból gardła, kaszel oraz chrypkę.
Kwiatostan lipy łagodzi napięcie nerwowe oraz pomaga w zasypianiu. Bardzo dobrym sposobem jest dodanie naparu z kwiatu lipy do kąpieli przed snem.
Lipa wzmacnia naczynia krwionośne, działa rozkurczająco i przeciwbólowo oraz wspomaga trawienie.
Może być stosowana również w formie okładów na oczy - zmniejsza obrzęki i cienie wokół oczu. Jest pomocna w przypadku zapalenia spojówek.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA KWIATU LIPY?
Alergia lub nadwrażliwość na kwiat lipy. Przy przyjmowaniu kwiatu lipy warto pamiętać o nawodnieniu organizmu. Zbyt duże ilości naparu mogą negatywnie wpłynąć na pracę mięśnia sercowego.
JAK STOSOWAĆ KWIAT LIPY?
Jedną łyżkę kwiatu lipy zalewamy szklanką wrzątku, następnie pozostawiamy pod przykryciem na około 15 minut, do zaparzenia. Pijemy 2 razy dziennie.