



Koperek EKO
Koperek to jedno z bardziej znanych ziół używanych w kuchni polskiej. Jest często uprawiany w przydomowych ogródkach czy w doniczkach na parapecie. Ma bardzo aromatyczny zapach i charakterystyczny smak, którego nie da się pomylić z niczym innym. Oprócz walorów kulinarnych, koperek to źródło cennych substancji odżywczych. Obecnie ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest składnikiem perfum, kremów, past do zębów, mydeł i detergentów. Historia kopru sięga czasów starożytnego Egiptu, gdzie był wykorzystywany jako środek wspomagający trawienie. W starożytnej Grecji wierzono, że liście kopru dodają odwagi i dodawano je do posiłków, które spożywali gladiatorzy. W Europie koper pojawił się dopiero w XVII wieku.
CO ZAWIERA KOPEREK EKO?
Koperek to źródło wielu witamin (m.in. A,E,K,C,D i witaminy z grupy B), minerałów (m.in. fosfor, potas, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk, sód) oraz przeciwutleniaczy tj. flawonoidy, garbniki, terpenoidy.
KIEDY STOSOWAĆ KOPEREK EKO?
Olejki eteryczne zawarte w koperku pobudzają perystaltykę jelit oraz stymulują wydzielanie soków trawiennych, dzięki czemu poprawiają proces trawienia, łagodzą wzdęcia, niestrawność i wrzody trawienne. Dzięki obecności przeciwutleniaczy koperek działa antyoksydacyjnie - pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki oraz zmniejsza stany zapalne. Osoby zmagające się z podwyższonym poziomem glukozy powinny włączyć koperek do swojej codziennej diety, gdyż pomaga on regulować poziom cukru we krwi.
JAK STOSOWAĆ KOPEREK EKO?
Koperek to nieodłączny składnik świeżych sałatek, surówek i dressingów. Można nim posypać zupy, kanapki, dania mączne i makarony. Jest aromatycznym dodatkiem do wszelkiego rodzaju past kanapkowych, twarożku i pesto. Idealnie komponuje się również z rybami i drobiem.