



Kora dębu zbierana jest wczesną wiosną, z młodych gałązek i pni, zanim jeszcze pojawią się liście. Zapobiega różnym dolegliwościom oraz jest przydatna w kosmetyce. Nadaje się do stosowania zewnętrznego jak i wewnętrznego. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, odkażająco oraz ściągająco. Kora dębu nie powoduje reakcji alergicznych skóry.
CO ZAWIERA KORA DĘBU?
Głównym składnikiem kory dębu są garbniki (taniny), związki polifenolowe, flawonoidy, sole mineralne oraz żywice.
KIEDY STOSOWAĆ KORĘ DĘBU?
Kora dębu ma zastosowanie przede wszystkim w leczeniu hemoroidów, stanów zapalnych pęcherza oraz infekcji zewnętrznych narządów płciowych. Nie hamuje procesów trawiennych, więc jest przydatna przy niestrawności połączonej z biegunką (w przypadku biegunki bez konsultacji z lekarzem, nie stosujemy dłużej niż 2 - 3 dni) . Pomaga również w przypadku wymiotów, zatrucia pokarmowego, nieżytu żołądka i jelit. Polecane przy zespole jelita drażliwego.
Działa również w przypadku stanów zapalnych oraz ran skóry lub błon śluzowych (np. Zapalenie gardła lub jamy ustnej), odmrożeń lub mniejszych oparzeń. Kora dębu pomaga też w problemie nadmiernej potliwości.
Ma też zastosowanie w kosmetyce – mycie głowy płukanką z kory dębu zmniejsza stany zapalne skóry, wzmacnia oraz przyciemnia włosy, zapobiega łupieżowi, przetłuszczaniu oraz wypadaniu włosów.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA KORY DĘBU?
Uszkodzenia skóry na dużych powierzchniach, świeże owrzodzenia, choroby zakaźne połączone z gorączka, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca. Kobietom w ciąży lub karmiącym piersią zalecamy uprzedni kontakt z lekarzem.
JAK STOSOWAĆ KORĘ DĘBU?
· Nasiadówka - z wywaru kory dębu - w przypadku hemoroidów oraz stanów zapalnych pęcherza i narządów płciowych, trwająca 10-15 minut. Optymalna temperatura to ok 36,6 - 37°C.
· Napary – jedną łyżkę kory dębu zalewamy szklanką wrzątku. Zaparzamy przez około 10 - 15 minut pod przykryciem. Pijemy w ilości 100 - 200 ml dziennie.
· Odwary – do miejscowego stosowania na skórę i błony śluzowe. Korę dębu zalewamy wodą (w proporcji 1 łyżka kory na 1,5 szklanki wody - uwzględniamy odparowanie wody), doprowadzamy do wrzenia, następnie gotujemy przez ok 30 minut, po wyłączeniu dostępu ciepła, pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Po przecedzeniu odwar jest gotowy do użycia. Bez konsultacji z lekarzem nie stosujemy dłużej niż 10 dni.
· Płukanki do włosów - około 3 łyżki kory dębu zalewamy wrzątkiem, po odcedzeniu i ostudzeniu płukanka nadaje się do użycia.