



Chociaż chmiel zwyczajny (łac. Humulus lupulus L.) kojarzony jest głównie z piwem, posiada wiele cennych właściwości. Surowcem są tzw szyszki chmielu, które są zbierane w początkowym okresie dojrzewania. Mają zastosowanie w ziołolecznictwie jak i kosmetyce. Chmiel należy do rodziny konopiowatych.
CO ZAWIERAJĄ SZYSZKI CHMIELU?
Szyszki chmielu zawierają olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są humulen, mircen i farnezen. Posiadają również związki żywicowe, flawonoidy, garbniki, woski i choline.
KIEDY STOSOWAĆ SZYSZKI CHMIELU?
Jednym z najbardziej znanych właściwości chmielu, jest jego działanie uspokajające. Ułatwia zasypianie, działa antystresowo, niweluje uczucie napięcia i niepokoju. Dodatkowo poprawia samopoczucie w czasie miesiączki i menopauzy, warto jednak wziąć pod uwagę, że chmiel może powodować u kobiet bardziej obfite krwawienie a nawet przyspieszenie okresu. Szyszki chmielu wykazują również działanie estrogennie.
Szyszki chmielu wspomagają procesy trawienne; działają rozkurczowo, pobudzają wydzielanie soków trawiennych i żółci, łagodzą wzdęcia, działają moczopędnie i odtruwająco, zapobiegają bezsoczności żołądka. Znajdują zastosowanie w przypadku niedokwasoty, nieżytu żołądka czy biegunce.
Chmiel znajduje swoje zastosowanie także w kosmetyce. Napar z chmielu wzmacnia włosy i ogranicza ich przetłuszczanie, działa przeciwzapalnie, eliminuje łupież, zmniejsza łamliwość włosów, dodatkowo lekko je rozjaśniając. Jego działanie przeciwzapalne i antybakteryjne znajduje zastosowanie w przypadku cery przetłuszczającej się, ze skłonnością do trądziku.
Szyszki chmielu pomagają również na bóle reumatyczne, w przypadku zapalenia korzonków nerwowych oraz trudno gojących się ran.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA SZYSZEK CHMIELU?
Nadwrażliwość lub alergia na szyszki chmielu. W przypadku ciąży, karmienia piersią lub przyjmowaniu leków uspokajających, zalecamy uprzedni kontakt z lekarzem.
JAK STOSOWAĆ SZYSZKI CHMIELU?
· Napary - jedną łyżkę szyszek chmielu zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem na 10-15 minut, do zaparzenia. Pijemy 1-2 razy dziennie.
· Płukanki do włosów - przygotowujemy napar z szyszek chmielu, pozostawiamy do schłodzenia.