



Pokrzywa (łac. Urtica dioica) jest jedną z najbardziej znanych roślin w ziołolecznictwie, stosowaną od wielu lat na różne dolegliwości. Jej najpopularniejszymi surowcami są korzenie oraz liście. Liście pokrzywy zbierane są od czerwca do września, przed kwitnieniem. Pokrzywa znajduje swoje zastosowanie w medycynie naturalnej, jak i kosmetyce. Za ból towarzyszący przy “poparzeniu się’ pokrzywą, odpowiada kwas mrówkowy. Pokrzywa, przez jej powszechność, często uznawana jest jako chwast, jednak posiada wiele cennych właściwości znanych od stuleci.
CO ZAWIERA POKRZYWA?
W skład liści pokrzywy wchodzą pierwiastki mineralne (np. wapń, fosfor, magnez, żelazo, potas, krzem, jod, sód), witaminy (C, K1, B, E i kwas foliowy), kwasy organiczne (np. kwas mrówkowy, octowy, glikolowy, szczawiowy) i fenolokwasy (np. kwas chlorogenowy, kawowy, kawojabłkowy). Zawiera również serotoninę, acetylocholinę, histaminę, flawonoidy, glikozydy, garbniki i triterpeny.
KIEDY STOSOWAĆ POKRZYWĘ?
Pokrzywa jest bardzo znanym ziołem, działającym między innymi przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antybakteryjnie. Wzmacnia organizm, zwiększa odporność i działa antyalergicznie. Częstym zastosowaniem liści pokrzywy jest wspomaganie leczenia chorób reumatycznych i stanów zapalnych stawów. Ma zdolność bilansowania proporcji cholesterolu HDL do LDL. Dodatkowo obniża poziom cukru i ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów. Przez specjalistów jest nazywana często “naturalnym antybiotykiem”.
Liście pokrzywy są pomocne w przypadku problemów układu trawiennego. Zmniejszają jego stany zapalne, nasilają wydzielanie soku żołądkowego, wspomagają trawienie, działają przeciwbiegunkowo. Pokrzywa wpływa korzystnie na pracę trzustki, wątroby i żołądka. Znajduje zastosowanie w przypadku zaburzeń przemiany materii.
Pokrzywa posiada działanie moczopędne, dzięki czemu jest pomocna w łagodnych stanach zapalnych dróg moczowych. Wspiera leczenie oraz przyczynia się do zapobiegania powstawania kamicy moczowej i żółciowej.
Dzięki swojemu składowi, pokrzywa znajduje swoje zastosowanie również w przypadku niedoboru witamin i minerałów. Zalecana jest w przypadku anemii i osłabieniu organizmu.
Właściwości antybakteryjne liści pokrzywy pomagają również w przypadkach łupieżu, łuszczycy, grzybicy oraz łojotoku owłosionej skóry. Przyspieszają porost włosów oraz zapobiega ich wypadaniu. Pielęgnuje je, odżywia i wzmacnia. Często napar z pokrzywy stosowany jest na twarz, w przypadku cery tłustej ze skłonnością do wyprysków. zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i organizmu oraz przeciwdziała zmarszczkom.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA POKRZYWY?
Choroby narządów rodnych (nowotwory, polipy, krwawienia), przewlekłe choroby nerek. W przypadku cukrzycy, ciąży lub w czasie karmienia piersią zalecamy uprzedni kontakt z lekarzem.
JAK STOSOWAĆ POKRZYWĘ?
Jedną saszetkę liści pokrzywy zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem na 10 - 15 minut, do zaparzenia. Pijemy 1 - 2 razy dziennie.