



Serdecznik pospolity pospolity (łac. Leonurus cardiaca) to ziele znane również jako gęsia stopa, lwia stopa czy lwi ogon. Występuje w Polsce głównie na terenach nizinnych, szczególnie często przy terenach wiejskich, drogach, płotach i zaniedbanych parkach. Dorasta nawet do 150 centymetrów. W medycynie ludowej używano go do ochrony kobiet i ich dzieci.
CO ZAWIERA ZIELE SERDECZNIKA?
Ziele serdecznika zawiera: glikozydy bufadienolidowe i irydowe, alkaloidy (m.in. stachydrynę i leonurynę), od 3 do 5% garbników, flawonoidy, antocyjany, saponiny, cholinę, witaminę C, sole mineralne, ok. 2,5% żywicy i śladowe ilości olejku eterycznego.
KIEDY STOSOWAĆ ZIELE SERDECZNIKA?
Alkaloidy występujące w serdeczniku pospolitym łączą się z neuroreceptorami – dzięki czemu ma on właściwości uspokajające i przeciwbólowe. Regulują one również pracę serca i zmniejszają wahania ciśnienia krwi. Flawonoidy i antocyjany wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Glikozydy irydowe pobudzają krwawienie menstruacyjne i działają rozkurczająco przy bolesnej miesiączce.
Ziele serdecznika ma również właściwości przeciwcukrzycowe, przeciwpadaczkowe, przeciwzapalne i rozkurczowe.
Pobudza perystaltykę jelit, dzięki czemu wspomaga prawidłowe trawienie. Pomaga w kuracji biegunki i zatruć pokarmowych.
Roślinę dodaje się także do mieszanek ziół moczopędnych oraz stosuje pomocniczo przy nadciśnieniu i bezsenności.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA ZIELA SERDECZNIKA?
Serdecznik pospolity nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące. Należy również zachować szczególną ostrożność przy łączeniu go z lekami rozrzedzającymi krew.
JAK STOSOWAĆ ZIELE SERDECZNIKA?
Z serdecznika możemy przygotować napar i wykorzystywać go jako napój uspokajający i regulujący rytm serca: łyżeczkę suszonych ziół zalewamy 200 ml wrzątku i zaparzamy pod przykryciem przez 10 -15 minut. Po tym czasie przecedzamy. Pijemy dwie szklanki dziennie, małymi porcjami.