



Kokorycz (Corydalis) to roślina z rodziny makowatych, bylina występująca jako dzika roślina w całej Europie, także w Polsce pod postacią dwóch gatunków: Kokoryczy pustej (Corydalis cava) i pełnej (Corydalis solida). Oba gatunki kokoryczy posiadają inne cechy charakterystyczne, które je od siebie odróżniają, łatwo jest więc je rozpoznać. Kokorycz pusta tworzy wyższe pędy i większe bulwy, które są puste w środku, a kolor jej kwiatów jest zróżnicowany - mogą występować w barwie białej, fioletowej lub różowej. Z kolei bulwy kokoryczy pełnej są mniejsze, ale posiadają pełny środek, a kwiaty przybierają barwę ciemnego fioletu. Występuje w Polsce liczniej niż kokorycz pusta.
CO ZAWIERA KOKORYCZ?
Najważniejszymi składnikami kokoryczy są alkaloidy takie jak: korybulbina, korykawina, bulbokapnina, korydalina, kanadyna, protopina. Alkaloidy to związki chemiczne, które pochodzą od aminokwasów. Występują najczęściej w łodygach roślinnych, gorzkawy smak zdradza ich obecność. Stosowane w odpowiedniej ilości posiadają szereg właściwości zdrowotnych. W przypadku kokoryczy, większe stężenie alkaloidów występuje w bulwie niż w zielu.
JAK DZIAŁA KOKORYCZ?
Kokorycz jest idealnym zielem dla osób zmagającymi się z problemami natury psychicznej - rozluźnia mięśnie, zmniejsza napięcie, uspokaja. Używana przy leczeniu choroby Parkinsona. Jest pomocna podczas kuracji odwykowych/mających na celu rzucenie nałogu, np. po odstawieniu alkoholu, tytoniu, narkotyków, ponieważ zmniejsza chęć sięgnięcia po używkę, uspokaja podczas stanu podniecenia ruchowego i psychicznego. Poprawia koncentrację i pamięć, pozwala lepiej się skupić.
Poza właściwościami uspokajającymi kokorycz działa przeciwbólowo. Stosowana była już od dawna przez ludy zamieszkujące Syberię czy Chiny jako środek na bóle brzucha, głowy, menstruacyjne. Kokorycz uśmierza również migreny i nerwobóle jednocześnie nie doprowadzając do uzależnienia organizmu.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA KOKORYCZY?
W przypadku mdłości lub wymiotów należy zmniejszyć dawkę. Nie wolno stosować kobietom w ciąży i w czasie laktacji oraz dzieciom.
JAK STOSOWAĆ KOKORYCZ?
Intrakt z kokoryczy:
Ziele rozdrabniamy, tak aby uzyskać 33ml masy roślinnej. 70ml spirytusu i 30ml wody mieszamy podgrzewamy do temperatury 80 stopni (alkohol zaczyna wrzeć). Nie gotujemy na otwartym ogniu - grozi to samozapłonem. Można podgrzewać na kuchence indukcyjnej/elektrycznej. Nie używamy kuchenki gazowej. Masę roślinną wlewamy do alkoholu i zakręcamy słoik. Odstawiamy na około 2 tygodnie. Stosujemy wyłącznie w postaci kropel: około 4-7 dziennie, w przypadku niepożądanych objawów zmniejszamy dawkę. Zalecamy ostrożność stosowania.