



Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis) jest znana również pod nazwą “cytrynowe ziele”. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich, gdzie wykorzystywana była zarówno w kuchni jak i w ziołolecznictwie. Stamtąd rozprzestrzeniła się na umiarkowane regiony północne, teraz znana jest na całym świecie. Słynie głównie z działania uspokajającego, jednak ta roślina posiada wiele innych cennych właściwości. Melisa jest w pełni bezpieczna dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią.
CO ZAWIERA MELISA?
W liściach melisy znajduje się między innymi olejek eteryczny (0.5 - 1%) zawierający związki fenolowe i terpenowe: cytral, cytronelal, geraniol i linalol. Oprócz tego, melisa kryje w sobie garbniki, kwasy trójterpenowe, związki śluzowe, sole mineralne oraz kwasy aromatyczne. Liście melisy to źródło silnych przeciwutleniaczy.
KIEDY STOSOWAĆ MELISĘ?
Najbardziej znaną właściwością melisy jest jej działanie uspokajające: koi nerwy, relaksuje i rozluźnia umysł. Wpływa na dobre samopoczucie psychiczne oraz fizyczne organizmu. Działa na rozdrażnienie, stres, stany lękowe, pobudzenie nerwowe czy też nerwice wegetatywne.
Melisa jest zalecana przy problemach bezsenności, trudności w zasypianiu i zespole przewlekłego zmęczenia.
Olejek eteryczny zawarty w liściach melisy, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, pomaga w przypadku stanów skurczowych jelit i dróg żółciowych. Przynosi ulgę w przypadku bolesnych miesiączek. Pobudza apetyt, zwiększa wydzielanie soków trawiennych, dzięki czemu stymuluje procesy trawienne.
Przynosi ulgę przy bólach głowy i migrenie. Działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu zwalcza wirusa opryszczki.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA MELISY?
Uczulenie na melisę.
JAK STOSOWAĆ MELISĘ?
Jedną - półtorej łyżeczki liści melisy zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem na ok. 10 - 15 minut, do zaparzenia. Pijemy 1 - 2 razy dziennie.