



Mydlnica lekarska pochodzi z rodziny goździkowatych. Rośnie na polskich nizinach. Jej nazwa sama wskazuje na to, że była niegdyś używana jako mydło. Do tej pory polecana jest do prania i pielęgnacji różnych tkanin.
CO ZAWIERA KORZEŃ MYDLNICY?
Mydlnica lekarska zawiera saponiny, sole mineralne, glikozydy, flawonoidy, żywice.
KIEDY STOSOWAĆ KORZEŃ MYDLNICY?
Mydlnica ma bardzo dobry wpływ na układ oddechowy. Działa wykrztuśnie. Sprawdza w chorobach i stanach zapalnych płuc i oskrzeli, kaszlu, astmie czy pylicy.
Jest to roślina również oczyszczająca organizm, napotna, moczopędna jak również wzmacniająca. Zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych i moczowych, przynosi ulgę w reumatyzmie i artretyzmie. Przyspiesza trawienie. W dużych ilościach może działać nawet przeczyszczająco.
Jej korzeń polecany jest przy chorobach skórnych, takich jak świąd, egzema, trądzik, łuszczyca lub obrzęki. Przyspiesza regenerację skóry, ujędrnia ją i wygładza. Spowalnia również procesy starzenia się skóry.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA KORZENIA MYDLNICY?
Nie stosować u zwierząt, nie przekraczać zalecanej dawki, nie stosować długotrwale. W przypadku ciąży, karmienia piersią, przyjmowania leków lub poważniejszych chorób zalecamy uprzedni kontakt z lekarzem.
JAK STOSOWAĆ KORZEŃ MYDLNICY?
Jedną łyżkę mydlnicy zalewamy szklanką wrzątku. Pozostawiamy pod przykryciem na pół godziny, następnie przecedzamy. Pijemy jedną szklankę przez cały dzień, maksymalnie 50 ml za jednym razem.
