



Chociaż dla wielu z nas perz właściwy kojarzy się raczej z uporczywym chwastem, niż dobroczynnym ziołem o bogatych właściwościach, jego stosowanie daje wiele prozdrowotnych korzyści! Surowcem jest kłącze perzu (łac. Graminis rhizoma), które zbierane jest wiosną lub jesienią. Stosowane jest od wieków w medycynie ludowej jako środek na infekcje układu moczowego. Posiada delikatnie słodki smak.
CO ZAWIERA KŁĄCZE PERZU?
Kłącze perzu ma w sobie fruktozę, glukozę, inulinę, olejki eteryczne, flawonoidy, saponiny, śluz, trytycyna, kwasy organiczne, kwasy fenolowe, krzemionkę, sole mineralne i witaminę C.
KIEDY STOSOWAĆ KŁĄCZE PERZU?
Kłącze perzu, dzięki właściwościom przeciwzapalnym, bakteriobójczym i moczopędnym, w pierwszej kolejności jest stosowany przy infekcjach i stanach zapalnych układu moczowego. Działa żółciopędnie. Jego stosowanie wspiera leczenie i zapobiega kamicy nerkowej, pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu, oczyszcza krew, reguluje pracę układu pokarmowego, poprawia przemianę materii oraz niweluje skutki zaburzenia metabolizmu, takie jak otyłość, trądzik lub inne zmiany skórne.
Polecane przy dolegliwościach wątroby i nerek. Osłania układ pokarmowy, dlatego jest stosowany po zatruciach pokarmowych, przebytych kuracjach antybiotykami. Perz pomaga również w przypadku stanów zapalnych stawów i kości. Zmniejsza bóle reumatyczne, Polecane przy skazie moczanowej, łagodnym przeroście prostaty. Dodatkowo, kłącze perzu polecane jest przy cukrzycy i zwiększonym poziomie cholesterolu, ponieważ obniża poziom cukru, tłuszczów i złego cholesterolu.
Zmniejsza również ciśnienie krwi, dlatego stosowane jest przy nadciśnieniu tętniczym. Posiada też właściwości wykrztuśne, polecany jest przy kaszlu a nawet gruźlicy. Dodatkowo poprawia stan cery, zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum, zwiększa elastyczność i jędrność skóry oraz chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Dzięki krzemionce, pozytywnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA KŁĄCZA PERZU?
Nadwrażliwość lub alergia na kłącze perzu, obrzęki spowodowane niewydolnością serca lub nerek, niedociśnienie. W przypadku ciąży, karmienia piersią, przyjmowania leków lub poważniejszych chorób, zalecamy uprzedni kontakt z lekarzem. Nie zaleca się stosowania u dzieci.
JAK STOSOWAĆ KŁĄCZE PERZU?
Łyżkę kłącza perzu zalewamy szklanką wrzącej wody, pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut, do zaparzenia. Pijemy 3 razy dziennie, po około 100 ml ciepłego naparu. W czasie stosowania kłącza perzu, należy pić dużą ilość płynów.
