



Poziewnik to ziele znane już w starożytności. Stosowane było jako lek na gruźlicę, choroby płucne oraz rany i opuchnięcia. Występuje w Europie i w południowej Azji. Zanim kolejny raz nazwiemy poziewnik chwastem, przyjrzyjmy się jego drogocennym właściwościom.
CO ZAWIERA ZIELE POZIEWNIKA?
Ziele poziewnika ma w sobie olejki eteryczne, garbniki, krzemionka, kwasy organiczne, saponiny, flawonoidy.
KIEDY STOSOWAĆ ZIELE POZIEWNIKA?
Jednym z ciekawych właściwości poziewnika jest jego bardzo korzystny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Krzemionka w nim zawarta sprawia, że włosy mniej wypadają, wzmacniają się, paznokcie rosną mocniejsze a skóra staje się wygładzona, elastyczna, ujędrniona oraz poprawia się jej koloryt. Wzmacnia i regeneruje cały organizm.
Ziele poziewnika pozytywnie wpływa również na układ oddechowy. Działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie. Od dawna używano jako środek łagodzący kaszel i leczący choroby układu oddechowego, np zapalenie płuc, krtani i oskrzeli czy gruźlicę. Działa korzystnie na płuca i oskrzela, polecany przy stanach przeziębienia lub grypy.
Poziewnik działa też moczopędnie, polecany jest przy chorobach nerek i pęcherza. Ściąga i odkaża przewód pokarmowy, dlatego stosuje się go jako środek poprawiający trawienie. Zwiększa wydzielanie żółci oraz usprawnia pracę jelit.
Poziewnik obniża ciśnienie krwi, polecany jest przy miażdżycy naczyń krwionośnych.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA ZIELA POZIEWNIKA?
Ciąża lub karmienie piersią. Nie powinno dawać się poziewnika dzieciom. W przypadku przyjmowania leków, poważniejszych chorób zalecamy uprzedni kontakt z lekarzem.
JAK STOSOWAĆ ZIELE POZIEWNIKA?
Jedną łyżkę ziela zalewamy szklanką gorącej wody. Pozostawiamy na 15 minut do zaparzenia. Napar można stosować na skórę.
