



Prawoślaz lekarski (łac. Althaea officinalis) to ziele bardzo dobrze znane w medycynie naturalnej, wykorzystywane od wieków, między innymi jako doskonały środek na kaszel. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, jednak ze względu na swoje działania, uprawiany jest na prawie całym świecie! Surowcem są kwiaty lub korzeń prawoślazu, który posiada najwięcej właściwości zdrowotnych, zbierany jest późnym latem lub jesienią.
CO ZAWIERA KORZEŃ PRAWOŚLAZU?
Korzeń prawoślazu ma w sobie substancje śluzowe, flawonoidy, aminokwasy, betainy, glukozę, skrobię, pektyny, kumaryny oraz dużą ilość soli mineralnych
KIEDY STOSOWAĆ KORZEŃ PRAWOŚLAZU?
Korzeń prawoślazu nawilża, działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie, osłaniająco oraz zmiękczająco, łagodzi podrażnienia wywołane kaszlem i nie tylko. Znajduje zastosowanie między innymi w schorzeniach i infekcjach układu oddechowego, takich jak angina, ból, suchość i podrażnienia gardła, zapalenie krtani, problemy ze strunami głosowymi oraz przy uciążliwym, suchym kaszlu. Pomaga w pozbyciu się zalegającej flegmy, ułatwia odkrztuszanie.
Co więcej, stosowany na skórę, wykazuje doskonałe nawilżające i zmiękczające właściwości, koi podrażnienia, przyspiesza regenerację naskórka, reguluje wydzielanie sebum, działa na wypryski i trądzik. Polecany jako okład na opuchnięte, suche oczy. Ponadto, można stosować go również w pielęgnacji włosów a nasiadówki z wywaru z prawoślazu, radzą sobie z infekcjami dróg moczowych oraz miejsc intymnych.
Prawoślaz polecany jest również na niewłaściwe działanie układu pokarmowego. Wpływa korzystnie na mikroflorę jelitową, stosowany przy zgadze, nadkwaśności, zaparciach czy wrzodach. Daje również uczucie sytości.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA KORZENIA PRAWOŚLAZU?
Nadwrażliwość na prawoślaz. W przypadku ciąży, karmienia piersią, poważniejszych chorób lub przyjmowania leków, zalecamy uprzedni kontakt z lekarzem.
JAK STOSOWAĆ KORZEŃ PRAWOŚLAZU?
Jedną łyżkę korzenia zalewamy szklanką wrzącej wody, pozostawiamy pod przykryciem na około pół godziny, do zaparzenia.
