



Tatarak zwyczajny, tatarskie ziele (łac. Acorus calamus) jest rośliną rosnącą na bagnistych terenach. Do Polski sprowadzili go Tatarzy, skąd wzięły się jego nazwy. Kłącze tataraku znalazło zastosowanie w medycynie naturalnej, kosmetyce (na choroby skórne i włosy) jak również kuchni. Natomiast pozyskiwany z niego olejek o intensywnym, przyjemnym zapachu, wykorzystywany jest w aromaterapii oraz przemyśle perfumeryjnym. Surowcem jest kłącze tataraku, które zbieramy wiosną.
CO ZAWIERA KŁĄCZE TATARAKU?
Kłącze tataraku zawiera między innymi olejki eteryczne, związki organiczne, cholinę, witaminę C, kwasy organiczne, śluzy oraz sole mineralne.
KIEDY STOSOWAĆ KŁĄCZE TATARAKU?
Kłącze tataraku wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, żółciopędne oraz moczopędne. Polecane jest przy dolegliwościach trawiennych, takich jak wzdęcia, biegunki, nadmierna fermentacja jelitowa, kolki jelitowe czy zaleganie pokarmu w żołądku. Tatarak można stosować również przy infekcjach i stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy nerkowej, jak również przy reumatyzmie czy artretyzmie. Wspiera i poprawia pracę przewodu pokarmowego, ułatwia trawienie, chroni błonę śluzową żołądka oraz jamy ustnej i gardła (do płukania w czasie infekcji).
Co więcej, tatarak działa silnie uspokajająco, ułatwia zasypianie oraz wzmacnia organizm.
Ciekawą właściwością kłącza tataraku jest jego działanie pielęgnacyjne na włosy. Wywar z tataraku stosowany zewnętrznie na skórę głowy zmniejsza łupież i nadmierne produkowanie łoju. Sprawia, że włosy stają się wzmocnione, zyskują większą objętość i miękkość. Dodatkowo, tatarak ułatwia gojenie ran, polecany jest przy trądziku i skórze tłustej.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA KŁĄCZA TATARAKU?
Ciąża i karmienie piersią. W przypadku przyjmowania leków lub poważniejszych chorób zalecamy uprzedni kontakt z lekarzem.
JAK STOSOWAĆ KŁĄCZE TATARAKU?
Jedną łyżkę kłącza tataraku zalewamy szklanką wrzącej wody. Pozostawiamy na 20 minut pod przykryciem, do zaparzenia. Taki napar możemy użyć również jako płukankę do gardła i włosów, jak i dodatek do kąpieli.
